Częstochowskie Orlęta

Udostępnij na:

Orlęta Lwowskie, najbardziej znane polskie orlęta, walczące i ginące za polskość swoich rodzinnych stron, nie są jedynymi niezłomnymi obrońcami, jakie zna polska historia: Orlęta Przemyskie, Grodzieńskie, Płockie, Warszawskie to tylko niektóre z nich. Raper Stopa, w utworze „Tacy jak my”, zwrócił uwagę na może starsze, ale wierne ideałom Bóg, Honor, Ojczyzna Białe Orły, które swoją piersią broniły w 1939 roku duchowej stolicy Polski – Częstochowy przed zagonami wojsk niemieckich. Orły te za swoją wierną służbę Bogu i Ojczyźnie doczekały się wielkiej nagrody, spoczywając u stóp Tronu Jasnogórskiej Królowej Polski.

Poniższy tekst jest pierwszym z serii „Odkrywanie częstochowskich bohaterów”. Jego celem jest przybliżenie, o ile jest to możliwe, informacji dotyczących osób pochodzących z Częstochowy i osób, które poległy za Polskę wolną i suwerenną i spoczęły w częstochowskiej ziemi.

Dziś dla Państwa krótka prezentacja piątki bohaterów, którzy w 1939 roku stanęli naprzeciw niemieckim zagonom pancernym niosącym śmierć i zniszczenie naszej Ojczyzny. Żołnierze Ci pochowani zostali na cmentarzu przy ulicy Cmentarnej w Częstochowie.

Chyba najbardziej znanym „częstochowskim orlęciem” jest Konstanty Dobrzyński. Urodził się w Łodzi w 1908 roku. W okresie II Rzeczypospolitej był członkiem Obozu Wielkiej Polski i Stronnictwa Narodowego. Był poetą. W 1939 roku bronił Polski jako kanonier 7 Pułku artylerii lekkiej. Zginął 3 września 1939 roku w Janowie pod Częstochową.

Dwóch kolejnych częstochowskich obrońców osłaniało Polskę przed niemieckim najeźdźcą w ramach 27 pułku piechoty wchodzącej w skład 7 Dywizji Piechoty. Pierwszy z nich – Marian Leszczuk zginął w miejscowości Liszce 2 września 1939 roku. Drugi – Jan Lesiuk w 1939 roku miał 28 lat. Zmarł z ran w Częstochowie 12 września 1939 roku.

Ostatnia dwójka polskich bohaterów, których pragniemy przedstawić w dzisiejszym tekście to szeregowi Alfons Giernatowski i Marceli Kubicki. Na chwilę obecną wiemy, że Giernatowski zginął we wrześniu 1939 roku. Kubicki urodził się w 1906 roku. Poległ za Ojczyznę  9 września 1939 roku w Częstochowie. (Według drugiej wersji 19 września).

Takich cichych bohaterów, gotowych oddać swoje młode życie za wolną i suwerenną Ojczyznę, były tysiące. Ich groby rozsypane są po całym świecie, będąc milczącym wyrzutem sumienia wobec tych, którzy starają się naszym przodkom przypisać kolaborację z Niemcami. Naszym obowiązkiem jest nie tylko dbać o ich doczesne miejsce spoczynku, ale przede wszystkim bronić ich dobrego imienia.

Author: Krzysztof_Zabierek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

3collegiate