Częstochowianie na polach walk II wojny światowej – kampania norweska.

Udostępnij na:

W ostatnim wpisie wyraziliśmy nadzieję, że na stronie Stopy będzie możliwość ukazania losów bohaterskich dzieci ziemi częstochowskiej, które w okresie II wojny światowej gotowe były oddać swoje życie za wolną i suwerenną Polskę. Dziś dla Państwa pierwszy przystanek tej podróży związany z działalnością Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich.

Jednym ze śladów polskiej ofiary życia w walce z nazistowskimi Niemcami w Norwegii jest cmentarz, który znajduje się kilkanaście kilometrów na południe od Narwiku w miejscowości Skole – Haakvik. Na cmentarzu tym pochowanych jest łącznie 66 polskich żołnierzy Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich poległych w czasie walk tej jednostki w kampanii norweskiej w 1940 roku oraz 31 obywateli polskich, którzy w latach 1940-1945 zginęli w Norwegii.

Na cmentarzu znajduje się pomnik oraz cztery płyty z nazwiskami poległych żołnierzy. W tej grupie jest jeden bohater pochodzący z powiatu częstochowskiego – Piotr Kulej. Urodził się 15 października 1908 roku w miejscowości Piła. Był starszym strzelcem. Nie znamy na chwilę obecną dokładnych jego losów, które doprowadziły go w szeregi Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Szeregowi brygady rekrutowali się przede wszystkim spośród przedwojennej polskiej emigracji zarobkowej. Wraz z Brygadą został wysłany 8 maja 1940 roku do Norwegii, gdzie rozpoczęła walki o Narwik. Przez pierwsze trzy tygodnie Polacy rozpoznawali pozycję Niemców, przygotowując się do szturmu na Narwik. Atak ten rozpoczął się w nocy z 27 na 28 maja. Częstochowski bohater zginął 28 maja 1940 roku w pierwszym ataku polskich oddziałów. Jego doczesne szczątki spoczęły ponad 2 tysiące kilometrów od rodzinnych stron walcząc przeciw nazistowskim Niemcom, aby Polska mogła z jego krwi wyrosnąć na suwerenny i niepodległy kraj. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym i walczyć o dobre imię naszej Ojczyzny, dla której nasi przodkowie nie szczędzili największej ofiary, jaką może być własne życie.

Author: Krzysztof_Zabierek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

2schedules