Częstochowianie polegli w SBSK

Udostępnij na:

Przed Państwem kolejna część poznawania częstochowskich bohaterów, którzy swoje, często młode, życie ofiarowali za Polskę wolną i suwerenną w czasie II wojny światowej. Dziś pragnę przedstawić tych, którzy własnym życiem zapłacili w walce przeciw nazizmowi niemieckiemu i włoskiemu faszyzmowi w ramach Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

 

Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich swoim początkiem sięga grudnia 1939 roku, kiedy to Władysław Sikorski podjął decyzję zorganizowania polskiej jednostki na francuskim terytorium mandatowym w Syrii. Jednostka miała powstać z ochotników ewakuowanych z Rumunii i Węgier. 12 kwietnia 1940 roku ukazał się rozkaz o sformowaniu Brygady. Po kapitulacji Francji Brygada przeszła na teren Palestyny, będący pod kontrolą Brytyjczyków. Wobec zagrożenia Egiptu przez ofensywę niemiecką, została skierowana na front, w wyniku czego w drugiej połowie sierpnia 1941 roku oddziały Brygady znalazły się w oblężonej twierdzy Tobruk. W walkach tych Brygada straciła 127 poległych żołnierzy.

W gronie tych bohaterów znalazła się dwójka, która pochodziła z terenów powiatu częstochowskiego. Pierwszy z nich nazywał się Jan Dederko. Urodził się 6 lutego 1912 roku w miejscowości Regina[1] (powiat częstochowski). W wojsku polskim w stopniu kaprala. Zginął w walkach o miejscowość Gazala trzy dni przed wycofaniem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich z linii frontu, tj. 14 marca 1942 roku. Został pochowany na brytyjskim cmentarzu wojskowym w Tobruku (Libia) w grobie 15 D[2].

Drugi z częstochowskich bohaterów, który poległ na tym froncie nazywał się Kazimierz Ruszkowski. Urodził się 3 marca 1910 roku w miejscowości Aleksandrówka (powiat częstochowski). Zginął w obronie Tubruku 6 listopada 1941 roku. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu w grobie nr 851[3].

Powyżsi bohaterowie zginęli w imię wolnej i suwerennej Polski, wstrzymując niemiecki nazizm mordujący wówczas bezbronnych Polaków w kraju w masowych egzekucjach, w niemieckich obozach koncentracyjnych, które wraz z opanowaniem części kraju przez niemieckie oddziały wojskowe zostały wprowadzone na polskie tereny wzorem tych, które istniały na obszarach, gdzie Niemcy sprawowali władzę.

[1] Prawdopodobnie chodzi o miejscowość Rędziny. Błąd powstał w czasie przepisywania dokumentów. Weryfikacja możliwa będzie po skonfrontowaniu informacji z zasobem Instytutu im. W. Sikorskiego w Londynie.

[2] Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Obczyźnie w latach 1939-1946, Londyn 1952, s. 6.

[3] Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Obczyźnie w latach 1939-1946, Londyn 1952, s. 9.

Author: Krzysztof_Zabierek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

3quantitative