Częstochowianie polegli w szeregach Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka

Udostępnij na:

Dziś dla Państwa dalsza część podróży po cmentarzach Europy, na których pochowani są bohaterowie pochodzący z powiatu częstochowskiego. Dziś pragniemy zaprezentować osoby z naszego powiatu, które oddały swoje życie walcząc o wolną i niepodległą Rzeczpospolitą w szeregach Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka.

1 sierpnia 1944 roku, kiedy rozpoczęło się powstanie warszawskie ostatnie oddziały polskiej Dywizji Pancernej lądowały w Normandii, rozpoczynając zwycięski marsz, zakończony kilka miesięcy później w niemieckiej bazie morskiej w Wilhelmshaven. Ten zwycięski szlak bojowy zaznaczony jest jednak licznymi cmentarzami wojskowymi, na których spoczęli żołnierze generała Maczka, w tym mieszkańcy powiatu częstochowskiego.

Wśród poległych orłów ziemi częstochowskiej, znalazło się łącznie 7 osób. Większości, gdyż aż 5 żołnierzy, pochowano na francuskim cmentarzu w miejscowości Langannerie. Polegli oni w czasie działań Dywizji Pancernej w trakcie bitwy pod Falaise (12-21 sierpnia 1944 roku. Polskie oddziały weszły do akcji 14 sierpnia). W jej wyniku doszło do okrążenia dwóch armii niemieckich. Zwycięstwo to okupione zostało śmiercią 1441 polskich żołnierzy. W tym gronie znalazła się piątka osób pochodząca z powiatu częstochowskiego:

Kapral Julian Zębik urodził się 21 marca 1912 roku w Częstochowie. Zginął 14 sierpnia 1944 roku. Jego (grób IV-G-6). Tego samego dnia zginął urodzony 14 października 1911, roku również w Częstochowie, strzelec Stefan Walichnowski. (grób III-E-3). Dzień później zginął urodzony w Częstochowie 9 listopada 1919 roku Strzelec Edmund Graczyk (grób IV-E-2).

Na wspomnianym cmentarzu spoczywa dodatkowo jeszcze dwóch żołnierzy, którzy pochodzą z terenów powiatu. Jeden z nich zginął w pierwszym dniu natarcia polskiej dywizji. Był nim strzelec Jan Synowiec, urodzony 15 czerwca 1912 roku w miejscowości Staropole, 31 km od Częstochowy (grób IV-E-2). Drugi z poległych zginął 17 sierpnia 1944 roku. Był nim strzelec Wacław Taranek, urodzony 13 lutego 1921 roku w miejscowości Zagbna, powiat częstochowski (grób V-C-4).

W dalszych walkach, jakie prowadziła Dywizja Pancerna kolejnych dwóch mieszkańców Częstochowy poległo z ran w czasie walk o Bredę (Holandia). Wyzwolenie tego miasta dokonało się w wyniku działań podjętych w dniach 28-30 października 1944 roku. Dzień później zmarł z ran strzelec Stanisław Kijas. Urodził się 12 grudnia 1923 roku. Został pochowany na cmentarzu w Priensehagen. Natomiast 1 listopada 1944 roku zmarł sierżant Roch Muszkiet, urodzony 2 sierpnia 1903 roku. Został on pochowany na cmentarzu Ginnecken.

Wspomniani powyżej bohaterowie, wierni słowom marszu swojej Dywizji:

Z husarskim skrzydłem na swoim ramieniu

Poszli pancerni w stali swoich wież,

By w obcym kraju, lecz w Polski imieniu

Odnieść zwycięstwa pod Jort i Falaise.

(…) Za wolność innych i dla obcej sprawy

Oddali życie i przelali krew.

Naszym obowiązkiem jest pamiętać o nich, nie tylko z okazji świąt narodowych, lecz w codziennym życiu, mając ich za wzór walki z niemieckim nazistowskim okupantem, który pragnął zniszczyć naród polski.

 

Author: Krzysztof_Zabierek

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

1nicholas